Bina Yıkım

İstanbul Bina Yıkım

Bina Yıkım, muhtemelen inşaat işinin en ilginç kısımlarından biridir. Daha fazla yapı inşa ettikçe, ya güvenlik nedeniyle ya da daha yeni binalara yer açmak için eskileri yıkmamız gereken bir nokta geliyor.

Yıkım, bir binanın önceden planlanmış veya kontrollü yöntemlerle sökülmesi sürecidir. Bununla birlikte, yıkım, bir yıkım topunu sallamaktan daha fazlasıdır – enkaz, hava koşulları, malzemeler, kütle ve fizikle çalışan yüksek eğitimli uzmanları içerir. Yöntemler , yıkılan binanın türüne göre değişir .

İnşaat sektörü büyümeye devam ederken, yıkım çalışmalarının 2022 yılına kadar % 3,3 oranında artması bekleniyor. Bir binanın yıkılmasının arkasındaki bilimi ve bunun neden toplumumuzun önemli bir parçası olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Yıkım Öncesi Süreç

Bir yıkım gerçekleştirilmeden önce, uzmanların birkaç farklı faktörü dikkate alması gerekir. Her proje için bir yıkım süreci özelleştirilir ve tipik olarak aşağıdaki adımları içerir.

  1. Bina araştırması : Uzmanlar, malzemeler, bina kullanımı, inşaat yöntemi, koşullar, drenaj koşulları, trafik koşulları, bina kodları ve komşu topluluklar gibi bir binanın farklı özelliklerini inceler. Bu parametrelerin incelenmesi, en iyi yıkım yöntemini dikte etmeye yardımcı olacaktır.
  2. Tehlikeli malzemelerin kaldırılması : Asbest mineralleri, radyoaktif maddeler, yanıcı maddeler ve petrol kirliliği gibi tehlikeli malzemeleri yıkımdan önce binadan çıkarmak için uzman personel çağrılır.
  3. Yıkım planı : Uzmanlar, yıkıma nelerin dahil edileceğini, nasıl gerçekleştirileceğini, kullanılacak ekipmanı ve temizlemek için ne kadar enkazın gerekeceğini gösteren ayrıntılı bir plan hazırlar.
  4. Güvenlik önlemleri : Saha çalışanları, amirler, operatörler ve mühendisler, yanıcı malzemeler ve gürültü ve toza maruz kalma gibi potansiyel tehlikeler konusunda bilgilendirilir. Yıkım şirketi de uygun izinleri almalıdır.

Bir sonraki adım, bütçe dahilinde kalan en güvenli ve en verimli yıkım yöntemini seçmektir. Yıkımların tümü patlamayla bitmez – yöntemler yıkıcı patlamalardan patlayıcı olmayan parça parça kaldırmaya kadar değişebilir. Bunlardan bazıları patlamalar, ekskavatörler, yıkım topları, ekskavatör ve seçici yıkım içerir.

Bina Patlaması

İstanbul bina yıkım için bina patlarması çok uygun değildir.İç patlama, bir binayı yıkmanın en etkileyici yöntemidir. Bununla birlikte, özel nitelikleri nedeniyle, yıkım projelerinin% 1’inden daha azında patlamalar kullanılmaktadır. Patlama, bir binanın ana desteklerini patlatarak binanın içten dışa çökmesine neden olan patlayıcıların kullanılması sürecidir.

Binalar iki yoldan biriyle patlatılır. Alan izin verirse, binanın sol sütunlarına patlayıcılar yerleştirilir ve patlatıldığında binanın yan tarafa düşmesine neden olur. Kablolar genellikle binanın çökmesini kontrol etmek için kullanılır ve bu da bu yöntemi daha güvenli bir seçenek haline getirir. Alan sınırlıysa, ikinci yöntem binanın alt destek sistemine ve orta bölümlere patlayıcılar yerleştirerek binanın kendi üzerine düşmesine neden olur.

Patlamalar, “patlayıcılar” adı verilen uzmanların bilgisini gerektirir ve genellikle kentsel alanlardaki büyük yapıları yıkmak için kullanılır. Başarılı bir iç patlama aşağıdaki adımları gerektirir:

  1. Tasarım incelemesi : Püskürtücüler, hangi alanların patlatılması gerektiğini belirlemek için bir binanın planlarını inceler.
  2. Saha hazırlığı : Ekipler, yük taşımayan duvarları kaldırarak, destek kolonlarını zayıflatarak ve daha az uçan döküntü ile daha temiz bir düşüş için kolonları çitle sararak bir saha hazırlar.
  3. Patlayıcıları belirleyin : Patlayıcılar, binanın malzemelerine göre bir patlayıcı seçer. Dinamitler şok dalgalarını serbest bırakır ve en iyi şekilde beton kolonları yok etmek için kullanılır. RDX, çelik yapıları dilimlemek için saniyede 27.000 fit’e kadar genişleyebilir.
  4. Patlayıcıları yükleyin : Patlayıcılar, binayı daha küçük parçalara ayırmayı kolaylaştırmak için genellikle destek sütunlarında ve birkaç üst katta sütunlara sıkılır.
  5. Zaman patlaması : Patlayıcılar önce bir elektrik yükü oluşturur. Akım telden gönderildiğinde ısınır ve yanıcı maddeyi ateşleyerek ana patlayıcıları ateşler. Patlayıcılar, patlamaları geciktirmek için yavaş yanan malzemeler yerleştirerek patlamalarını zamanlayabilir.

Ekskavatör Yıkımı

İstanbul Bina Yıkımları genellikle evler ve ofisler gibi daha küçük binalar için, yapıyı sökmek için genellikle bir ekskavatör kullanılır. Bununla birlikte, yüksekliği 60 fitin üzerinde olan binaların yanı sıra, duvar, beton ve çelikten yapılmış binalar, yüksek erişimli bir ekskavatör gibi daha ağır bir makine gerektirecektir. Yüksek erişim mesafeli yıkım, daha az uçan döküntü, toz, gürültü ve operatör için risk oluşturduğundan yapıları sökmenin daha temiz ve daha güvenli bir yolu olarak kabul edilir.

Binanın kendisi, esas olarak ekskavatöre yapıştırılan ataşmanlardan yıkılır. En yaygın olanları makaslar, kırıcılar ve hidrolik kırıcılardır. Aletle donatılmış kol, yapıyı yukarıdan aşağıya çeker ve kırar. Özel yer ekipleri daha sonra parçaları moloz haline getirmek için çekiç, balyoz ve kırıcılar kullanır.

Doğru bom boyutu binaya bağlı olacaktır. Otel gibi yüksek binaların tepesinde genellikle daha hafif çelik bulunur, bu nedenle daha uzun bir bom yüksekliğine ağır bir alete göre öncelik verilmelidir. Öte yandan endüstriyel bir bina, daha kalın malzemeleri çıkarmak için ağır bir alet ve dolayısıyla yükseklik yerine daha fazla ağırlık kaldırabilecek bir bom gerektirir.

Yapılara gelince, yukarı çıkan her şey bir gün aşağı inmelidir. Binalar ömürleri boyunca çalıştığında, verimli ve tehlikesiz bir şekilde yıkılmaları gerekir. Bazıları için yıkım görmek hayranlık uyandıran bir deneyimdir. Bununla birlikte, başarılı bir yıkımın gerçekleştirilmesi için çok fazla uzmanlık ve hassasiyet vardır.

Yıkımlar, topluluklarımızın büyümesi ve yeniden canlandırılması için önemlidir ve daha uygun maliyetli, güvenli ve çevre dostu olmak için sürekli olarak gelişmektedir.

Şirketiniz yaklaşan bir yıkım için ekipman arıyorsa, Ermaden projeniz için ekskavatörler katolar ve mini yükleyiciler de dahil olmak üzere bir ekipman filosu ve yıkım çözümleri sunar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir